Paka jeździecka – co to takiego?

Paka jeździecka to swojego rodzaju szafka przystosowana do przechowywania i transportowania sprzętu jeździeckiego. Tak można w skrócie zdefiniować czym jest paka jeździecka. Można jednak zauważyć, że jest tam mowa o przechowywaniu sprzętu jeździeckiego i transportowaniu sprzętu jeździeckiego. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Paka jeździecka do przechowywania sprzętu jeździeckiego

Paka jeździecka jako miejsce do przechowywania sprzętu jeździeckiego musi spełniać szereg warunków. Po pierwsze musi być kompletna. Musi zawierać wieszaki na siodła, wieszaki na ogłowia, półkę lub szufladę na czapraki, miejsce na ochraniacze, szczotki, owijki, smarowidła i kosmetyki. Dobrze jest aby pomieściła także oficerki i odzież konkursową. Jak więc widać, na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić wiele rzeczy. Typowa używana paka jeździecka zazwyczaj wypchana jest do granic możliwości dlatego więc tak bardzo ważne jest rozplanowanie półek, szuflad i wieszaków, aby wykorzystać każdy centymetr miejsca. Często jeźdźcy wykorzystują jako paki jeździeckie stare szafy, szafki kuchenne czy też szafki łazienkowe. Nie są one przystosowane rozmiarami do sprzętu – są za płytkie dla siodła i nieergonomicznie porozmieszczanymi półkami. Oczywiście nadają się na przechowywanie sprzętu, lecz nie spełniają wszystkich wymogów stawianych przez jeźdźców. Ponadto szafka jeździecka powinna być przystosowana do odpowiedniego przechowywania sprzętu. Powinna mieć dobrą wentylację aby wygodne czapraki nie pleśniały i nie śmierdziały a bardzo drogi sprzęt jeździecki, zwłaszcza skórzany, nie niszczył się.

Paka jeździecka do transportu sprzętu jeździeckiego

Kolejną bardzo ważną funkcją pak jeździeckich jest ich mobilność. Muszą być gotowe do transportu sprzętu jeździeckiego na wszelkiego rodzaju wyjazdy. Bardzo ważne przy wyjazdach na zawody gdzie musimy zabrać sporą ilość sprzętu, nie możemy zapomnieć o niczym i sprzęt musimy mieć pod ręką aby móc po niego szybko sięgnąć a nie grzebać w workach, reklamówkach czy bagażnikach samochodu. Musi mieć dobre kółka aby można było ją łatwo i bezpiecznie przewozić po ośrodku jeździeckim na czas rozładunku sprzętu na zawody. Musi mieć dobre hamulce, aby nam nie odjechała nawet na pochyłym terenie. Kółka muszą mieć odpowiednia wysokość i profil, aby móc transportować pakę nawet w niesprzyjających warunkach takich jak błoto czy piasek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *