Paka jeździecka – drewniana czy metalowa?

Pytanie o to, z jakiego materiału wybrać pakę jeździecką jest stare jak świat. A spory o to, które paki jeździeckie są lepsze trwają nieustannie. Czy lepsza jest drewniana paka jeździecka? A może metalowa paka jeździecka? Takie pytania również i na naszą skrzynkę pocztową wpływają nieustannie. Można to także porównać do sporów, które strzemiona są lepsza. Aluminiowe, z tworzywa czy też metalowe? Ile jeźdźców tyle gustów. Postanowiliśmy jednak napisać parę słów o metalowych i drewnianych pakach jeździeckich.

Drewniane paki jeździeckie

Drewno jest dobrym materiałem do budowy szaf. Nie niszczy się, nie rdzewieje w wilgotnych warunkach stajennych, nie obija się. Warunek jaki musi być spełniony to użycie dobrego drewna. Najlepszym materiałem jest sklejka drewniana. Jest ona bardzo trwała, nie ciągnie wilgoci, nie łamie się i nie jest skłonna pękać. Oczywiście lite drewno byłoby najlepsze, lecz jego waga i cena nie nadają się na budowę pak. Płyty wiórowe z jakich wykonane są najczęściej domowe meble również nie sprawdzają się dobrze gdyż potrafią ciągnąć wilgoć z powietrza gdy są źle zaimpregnowane. Minusem może być waga drewnianych pak jeździeckich, które są cięższe od metalowych. Również należy mieć na uwadze, że sklejka ma ok. 12-15mm grubości co zabiera przestrzeń szafki.

Metalowe paki jeździeckie

Metalowe paki jeździeckie są lżejsze. Blacha grubości 0.8-1.2mm jest lżejsza od sklejki 12-15mm. Finalnie więc cała paka będzie lżejsza od paki drewnianej. Jest też bardziej odporna na pękanie i bardziej stabilna. Nie ciągnie wilgoci i łatwiej w niej zapewnić dobrą wentylację przez możliwość lepszego profilowania przepływów powietrza. Minusem jest mniejsza odporność na rdzę. Łatwo taką pakę zarysować przez co szybko w miejscu zarysowania może wdać się rdza. Należy pamiętać, że stajnia zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym jest miejscem pełnym wilgoci co nie sprzyja metalowi. O szafkę metalową należy więc dbać i każde zarysowania natychmiast zabezpieczać. Także miejsca spawania i łączenia blach narażone są na korozję. Aby metalowa paka jeździecka służyła nam latami należy o nią dbać. Podobnie zresztą jak o każdy sprzęt jeździecki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *