Do swojej paki jeździeckiej wkładamy wszystko, począwszy od oczywiście siodła lub też kilku siodeł, poprzez czapraki, derki, ochraniacze, ubranie jeździeckie aż po oficerki lub buty jeździeckie i szczotki. Aby dbać o ten sprzęt, musimy wybierać paki jeździeckie, które zapewniają optymalną wentylację.

Jak powinna wyglądać wentylacja paki jeździeckiej?

Należy pamiętać, że różne rzeczy trzymamy na różnych półkach i szufladach. Siodło znajduje się w przegrodzie na siodła, czapraki leżą zazwyczaj na osobnej półce, ochraniacze również mają swoją półeczkę, oficerki lub buty jeździeckie dajemy na jeszcze inną półkę lub szufladę paki. To wszystko sprawia, że zwykłe wywietrzniki nie wystarczają. Wywietrznik skierowany do przegrody na siodła nie zapewni wentylacji czaprakom a wywietrznik na czapraki nie zapewni dopływu powietrza do półki z butami.

Projektanci zajmujący się ergonomią pak jeździeckich mają niełatwe zadanie. Zaprojektowanie dobrze wentylowanej paki jeździeckiej to sztuka. Dlatego też kupując swoją wymarzoną pakę zwracaj uwagę na wentylację. Patrz czy jest zapewniony dostęp do każdej półki i szuflady wybranej paki jeździeckiej. sprawdź, czy powietrze może swobodnie przepływać, nawet jeśli zapakujesz pakę po brzegi.

A co się dzieje, jeśli paka jest źle wentylowana?

Należy pamiętać, że do paki wkładamy nie tylko suche i pachnące rzeczy. Często są to wilgotne, przemoczone czapraki, śmierdzące buty, ubłocone ochraniacze czy też zawilgocone derki. W przypadku jeśli paka jest źle wentylowana grozi nam pleśń i smród. Nawet suche rzeczy potrafią zawilgotnieć od wilgotnego powietrza w pace jeśli nie zapewnimy dobrej wentylacji. A gdy dodatkowo nie wyciągamy rzeczy kilka dni, momentalnie może na nich pojawić się pleśń. Ponadto, nawet dobrze zabezpieczona metalowa paka jeździecka z czasem gdzieś się uszkodzi. A takie uszkodzenie plus wilgoć to początek rdzy. A jeśli paka jest drewniana to w takim przypadku już nic nie stoi na przeszkodzie rozwijania się pleśni.

Podsumowując, kupując paki jeździeckie należy mieć na uwadze sposób jej wentylacji. Sprawdzać, czy powietrze może dopłynąć do każdego zakamarka, do każdej szuflady i każdej półeczki. Tylko w dobrze wentylowanej pace możemy bez obaw przechowywać swój drogi i ulubiony sprzęt jeździecki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *