Wyposażenie paki jeździeckiej – co warto mieć?

Wyposażenie paki jeździeckiej, zarówno podstawowe jak i wyposażenie dodatkowe, to bardzo istotna rzecz. Musimy pamiętać, że paka jeździecka to drugi dom koniarza, musi nam zastąpić wszystkie szafki, szafy, komody, szufladki i skrzyneczki. Co warto mieć w takiej pace?

Sejf w pace jeździeckiej

Startując w zawodach często mamy w portfelu sporo gotówki na różne opłaty, noclegi i wyżywienie, zapłacenie transportu konia, awaryjnych kowali i weterynarzy. Na czas przejazdu i konkursu nie schowamy portfela ani do bryczesów ani marynarki konkursowej. Ponadto, mając zespół luzaków często nasza paka jeździecka jest otwarta bądź też klucze do niej mają inne osoby. Jak zabezpieczyć swój portfel? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sejf w pace jeździeckiej. Sejfy takie zazwyczaj są na zamki z szyfrem więc nie musimy nosić kluczyka do sejfu. Do sejfu możemy także włożyć biżuterię, telefon komórkowy i wszystkie inne cenne przedmioty. Co więcej, nawet gdybyśmy nie dawali nikomu kluczy do paki jeździeckiej to i tak liche zamki łatwo jest wyłamać. Do sejfu nie tak łatwo już się dostać.

Lustro w pace jeździeckiej

Przygotowując się do startu w konkursie, gdy koń już wypucowany, sprzęt przygotowany, czas aby jeździec zadbał o siebie. Czy nie jest gdzieś brudny po twarzy, czy makijaż nie rozmazany, czy krawat dobrze zawiązany. Potrzebujemy do tego lustra. Powinniśmy raczej unikać luster szklanych ze względu na to, że łatwo je rozbić zwłaszcza przy transporcie paki. Czasami też zahaczymy metalową rzeczą jak wędzidło podczas wyciągania ogłowia lub strzemię podczas wyciągania bądź wkładania siodła i nieszczęście gotowe. Na rynku dostępne są paki z lustrami akrylowymi, które nie różnią się od luster szklanych niczym, poza tym, że nie da się ich rozbić. Stosuje się także folię lustrzaną. Oba te rozwiązania są dobre.

Oświetlenie w pace jeździeckiej

Niezwykle istotna rzecz. Paka jeździecka powinna mieć oświetlenie na każdej półce aby łatwo można było zlokalizować potrzebny sprzęt. Stajnie często są słabo oświetlone lub też potrzebujemy mieć dostęp do sprzętu po zmroku lub o świcie. Bez oświetlenia często szukamy sprzętu po omacku. Warto więc wybierać paki jeździeckie, które mają oświetlenie. Czasami jest to w standardzie, czasami jako dodatkowa opcja, lecz jest to opcja niezwykle przydatna.

Składane wieszaki w pace jeździeckiej

Jeśli w pace jeździeckiej mamy dwa wieszaki na siodło, warto aby jeden z nich był składany. Nie zawsze przecież na zawody bierzemy dwa siodła. Czasami tylko jedno siodło. Dzięki możliwości złożenia jednego wieszaka (przynajmniej tego dolnego) uzyskujemy dodatkową przestrzeń. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w sytuacjach, gdy walczymy o każdy centymetr pojemności paki jeździeckiej.

Power Bank, gniazdo 8/12V lub zasilanie w pace jeździeckiej

Bardzo dobrze, aby w pace jeździeckiej był prąd. Może to być możliwość podłączenia paki jeździeckiej do prądu, power bank lub inne źródło prądu. Napięcie powinno być niewielkie – 8V (napięcie takie jak w USB) lub też 12V (napięcie jak w zapalniczce samochodowej). Powinniśmy raczej unikać napięcia 230V, które w warunkach stajennych i dużej wilgotności może być niebezpieczne a zwarcie może doprowadzić do pożaru. Dzięki źródle prądu możemy w pace jeździeckiej podładować telefon czy też tablet lub aparat fotograficzny.

Radio w pace jeździeckiej

Radio w pace jeździeckiej to bardziej coś dla duszy. Podczas czyszczenia czy też siodłania konia możemy sobie włączyć radio i posłuchać ulubionej muzyki. Pozwala to na lekkie odstresowanie i też zajmie nam trochę czas. Przy radiu praca idzie lepiej i szybciej więc i też naszemu zespołowi luzaków będzie przyjemniej. Radio powinno być wytrzymałe, odporne na kurz i wilgoć oraz powinno być zasilane na baterie bo nie zawsze mamy możliwość podłączenia się do prądu.

Wysuwany wieszak na ogłowia w pace jeździeckiej

Wysuwany wieszak na ogłowia to bardzo przydatna rzecz w pace jeździeckiej. Ułatwia wyciąganie ogłowia z szarego końca, ogranicza nerwy związane z wiecznie poplątanymi paskami, znacząco ułatwia dostęp do całości sprzętu. Taki wieszak wysuwa się z paki jeździeckiej na teleskopie i mamy łatwy dostęp do każdego elementu ogłowia naszych koni. Przydatne bardzo jeśli zabieramy ze sobą większą ilość sztuk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *